Gamta

Čepkelių pažintinis takas

Lankymosi trukmė 1.5 val.

Rezervatas įsteigtas 1975 m. siekiant apsaugoti vieną seniausių ir unikaliausių Lietuvos miško pelkių, mišku apaugusias žemynines kopas, reliktinius ežerus, natūralų hidrologinį pelkės režimą, vertingą ir retą gyvūniją ir augaliją.

Čepkeliai – unikalus, žmogaus veiklos mažai paliestas pelkynų kompleksas. Didžiausius plotus užima retomis keružėmis pušaitėmis apaugusi aukštapelkė. Rytinėje pelkės dalyje susitelkę daugiau kaip pirminės ir antrinės kilmės 20 ežerėlių. Pietinėje dalyje aukštapelkė pamažu pereina į žemapelkes, čia plyti viksvynai, nendrynai ir karklynai. Vakariniame rezervato pakraštyje šlapiuose juodalksnynuose prasideda Musteikos upelis. Didesnė rezervato miškų dalis – tai sausi kerpšiliai ir brukniašiliai, augantys ant pelkynus supančių kopų. Rezervatas pasižymi išskirtine buveinių ir rūšių įvairove, saugomų augalų ir gyvūnų rūšių gausa. Čia peri rezervato simboliu tapę kurtiniai, yra didžiausios Lietuvoje gervių peryklos.

Čepkelių rezervatas – tai didžiausia natūralios gamtos teritorija Lietuvoje, savita augalijos mozaika, kurtinių, gervių, tetervinų ir kitų retų gyvūnų, augalų bei grybų rūšių buveinės, netrikdomos žmogaus veiklos. Čepkelių rezervate susiformavusi ypatinga gamtinė aplinka. Didžiausi šalyje aukštapelkės plotai – šiaurės kraštams būdingų rūšių buveinė. Aukštapelkę supančiuose smėlynuose, kurie vasaros dienomis sukaupia daug šilumos, įsikūrę pietinės rūšys. Greta rasdami tinkamas sąlygas šiaurės ir pietų gyventojai (tiek augalai, tiek gyvūnai) sudaro specifinę Čepkelių biologinę įvairovę. Ši gamtos sąlygų visuma taip pat yra svarbi kai kurioms rūšims.

Pažintinio tako ilgis – 1,5 km. Čepkelių raisto pakraštyje už 5 km nuo Marcinkonių kaimo įrengtas mokomasis takas pelkėje ir apypelkyje. Šiame take lankytojai pamato Čepkelių raistą, pušynais apaugusias kopas, susipažįsta su pelkės ir miško augmenija. Suteikta galimybė nors akies krašteliu žvilgtelėti į vieną vertingiausių mūsų krašto objektų – Čepkelių raistą. Čia iš apžvalgos bokšto atsiveria didžiuliai miškingomis salomis iškaišyti padūmavusios pelkės plotai, o medinis takas nuveda į apžvalgos aikštelę.

Kontaktai

gamtosritmu.lt
[email protected]
Čepkelių pažintinis takas
54.046117, 24.404701

Atsiliepimai

Keliauk Dzūkijoje
Keliauk Dzūkijoje
2018-09-21
Galime suorganizuoti Jums išskirtines atostogas ar savaitgalį gamtoje, atsižvelgdami į Jūsų pomėgius ir interesus. Ekskursijas Dzūkijos nacionaliniame parke ar Čepkelių gamtiniame rezervate. https://www.facebook.com/Keliauk-Dz%C5%ABkijoje-589821234455878/ Kreiptis tel. 868646252 ar elektroniniu paštu [email protected]

Jūsų atsiliepimas

Komentuoti